Rötar Yapan veya İptal Olan Air France Uçuşu

AnasayfaAIR FRANCE

Air France hükümete ait bir Fransız havayolu şirketidir ve dünyanın dört bir yanından gelen yolculara tam hizmetli yolculukları sunmaktadır. Air France, Hollandalı KLM'nin ortak bir yönetim sahipliğinin bir parçasıdır. Böylelikle KLM-Air France Avrupa'nın en büyük havayolu şirketlerinden birisi oluyor.

Havayolu şirketi yılda 48 milyondan fazla yolcuyu dünya üzerindeki 200'den fazla varış noktasına taşıyor. Air France, Danimarka'nın en popüler havayolu şirketlerinden biridir ve Kastrup’dan yılda yaklaşık 400.000 yolcu haftanın 35 uçuşu ile yolculuk yapıyor.

Air France Uçuşunuz Ertelendi veya İptal mi Edildi?

Air France yüksek kaliteli tam hizmetli bir havayolu şirketidir, ancak sürekli uçuş gecikmeleri ve iptalleri de kaçınılamazdılar. Normalde Air France uçuşunuz ertelenmiş veya iptal edilmişse, tazminat hakkı ile kendinizi rahat hissedebilirsiniz.

Alabileceğiniz tazminat kişi başı 600 €'ya kadar değişir. Bununla birlikte, tazminat hakkının bulunması için birkaç koşul vardır. Air France uçuşunuz en az 3 saat gecikmeli veya tamamen iptal edilmiş olmalıdır. Air France uçuşunuza alınmama durumunda da tazminat alma hakkına sahipsiniz.

Kişi başı 600 € 'ya kadar tazminat hakkı, AB'nin 261/2004 sayılı kanunu ile sağlanmaktadır. Kanun AB devletleri (İsviçre, Norveç, İzlanda dahil olmak üzere) ve bu ülkelere ait havayolu şirketleri ile yapılan yolculuklar için geçerlidir.

Geciken veya İptal Olan Air France Uçuşunuz İçin Tazminat Alın

AB'nin 261/2004 sayılı kanunu bir uçuşun ertelendiğinde veya iptal edildiğinde havayolu şirketlerinin kanıt sunması gerektiğini belirtmektedir. Normalde, terör, savaş, olağanüstü yol koşulları, doğal felaketler veya grev gibi olağanüstü koşullardan kaynaklanmayan gecikmeler ve iptaller yolculara tazminat hakkı bulundurmaktadır.

Kanuna esasen Air France gecikmeler ve iptaller için havayolu şirketinin uçuşun bozulmasında sorumlu olmadığını belirten bir kanıt sunmak zorundadır. Air France, "suçsuz" olduklarını kanıtlayamazsa, yolcunun tazminat hakkı bulunmaktadır.

Air France, tazminat ödememek için gecikme veya iptal konusunda kendisinin sorumlu olmadığını iddia edebilir. Bu gibi durumlarda Flycancel son kararı almak için Danimarka Taşımacılık Yetkilisi’ne başvuruda bulunmaktadır.

Danimarka Taşımacılık Yetkilisi Air France'in gecikme veya iptallerden sorumlu olduğuna karar verdiği takdirde dava kesinleşmiş sayılır ve yolculara kişi başı 600 €'ya kadar tazminat ödenmektedir.

Geciken veya İptal Olan SAS Uçuşunuz için Başvuru Yapın!

Air France’a karşı işleme başlamak oldukça kolaydır. Sadece www.flycancel.com adresine tıklamanız gerekiyor. Burada ön sayfadaki formu doldurup biletinizin kopyasını bize gönderebilirsiniz.

Biletinizi bulamadıysanız, umudunuzu kaybetmeyin. Seyahat acentenize veya Air France'e başvurarak biletinizin kopyasını alabilirsiniz. Air France ile 3 sene öncesine kadar yapılan yolculuklar için tazminat talep edebileceğinizi lütfen unutmayın.

Talep edilecek tutar yerli veya uluslararası uçuş olup olmadığına, başlangıç ve varış noktaları arasındaki mesafeye bağlıdır.

Tazminat Başvurusu